• News feed
  • Wales
  • Under 21
  • Under 19
  • Under 18
  • Under 17
  • Schoolboy

  • Players
  • Fixtures
  • Articles
  • Young Guns
  • Women
  • Search
  • Contact us

  •     craps strategy
        Top UK Non Gamstop Gambling Sites
        online bingo
        Welsh Football Scores
        
        
        
        
        
        
        



    Wales' Intermediate Youth Teams news

    Wales Under 17 squad players in 2019

    WALES UNDER 17: UEFA QUALIFERS



    Wales U17 : UEFA matches

    Wales squad:
    Cian Tyler (Coventry City)
    David Robson (Hull City)
    Jack Madelin (Afc Wimbledon)
    Harvey Rew (Portsmouth)
    Luc Noble (Bristol Rovers)
    Jamie Taylor (Bristol City)
    Chem Campbell (Wolves)
    Ollie Denham (Manchester United)
    Will Rickard (Swansea City)
    Bradley Gibbings (Swansea City)
    Dan Malone (Stoke City)
    Will Russ (Leicester City)
    Iestyn Hughes (Manchester United)
    Michael Sparkes (Celtic)
    Rubin Colwill (Cardiff City)
    Eli King (Cardiff City)
    Owen Hesketh (Manchester City)
    Owen Beck (Liverpool)
    Tivonge Rusheda (Swansea City)
    Josh Thomas (Swansea City).

    "We saw a game by game improvement from the side out in Hungary which can only be a positive. We know what worked and what didn't work. We're up against three powerful sides in this tournament and we're not expecting any easy games. It'll be a tough test but we're prepared and ready." - Manage Rob Edwards.

    earlier:
    Called up: - 1 Oct 18.
    Josh Thomas (Swansea)
    Michael Sparkes (Celtic)
    Luc Noble (Bristol Rovers)
    Jack Madelin (AFC Wimbledon)
    Iestyn Hughes (Manchester United).

    [news from online sources]

    Squad to meet up Sunday 7 Oct 18.

    Group 11 fixtures:

    Belarus v Wales
    Wed 10 Oct 18 : Kick off  14:00 Venue: Centro EstŠgio Do Luso.


    Kazakhstan v Wales
    Sat 13 Oct 18 : Kick off 14:00 Venue: Estadio Complexo Desportivo Da Tocha.


    Portugal v Wales
    Tue 16 Oct 18 : Kick off 16:00 Venue: Estadio Municipal Aveiro.

    [ source fpf.pt ]

    The 13 group winners and the 13 runners-up qualify for the Elite round, also the four best third-placed teams qualify.

    Referees:
    Jari Jšrvinen (FIN), KŠri Jůannesarson Š HÝvdanum (FRO), Fyodor Zammit (MLT)

    Assistant Referees:
    Sami Nykšnen (FIN), Dan Petur Pauli HÝjgaard (FRO), Luke Portelli (MLT), Nuno Filipe dos Santos TomŠs Pereira (POR)

    Reserve Referee: ClŠudio Filipe Ruivo Pereira (POR)


    Group 11: *Portugal, Wales, Belarus, Kazakhstan.
    Matches to be played between the 10th-16th October 2018.
    Read more...

    *Portugal to host.

    players born on or after 1 January 2002 eligible to participate.

    [photo embedded from FAW cymru ]


    Lucky Admiral - huge collection of mobile casino games - https://www.luckyadmiral.com/

    Get your £2 no deposit free bet! - https://betfreebets.uk

    Comments (0)
    Posted: Monday 24th September 2018
    name:
    mail: (optional)

    Your comments:

    smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

    Content Management Powered by CuteNews